Grafické práce - Tipy a triky

Méně je někdy více
Přeplácanost je nejhorším přečinem, kterého se můžete při grafickém tvoření dopustit. Opravdová čistota se skrývá v pečlivém kombinování 1-2 barev, popř. v kombinaci barevné harmonie, v souladu zvolených objektů a v jejich rovnováze. Nesnažte se na malou plochu vměstnat o mnoho více než je třeba.

Jedna fotografie vydá za 1000 slov
Zlaté pravidlo, které si je třeba neustále pamatovat. I ten sebehorší náčrtek upoutá čtenáře (potencionálního zákazníka) více než odstavce textu. Dbejte na vytvoření poutavých fotografií (obrazců) více než na stohy nudného textu. Fotografie vašeho výrobku/produktu se stručným doprovodným popisem má prvotní informační hodnotu mnohonásobně vyšší nežli kilometry technického textu o tomtéž.

Kopírujte, napodobujte, opisujte
Pro někoho možná nesmyslné heslo, ale pravdivé a poučné. Zkuste z počátku napodobovat ty, kteří jsou ve svém oboru pomyslně nejlepší. Ne z důvodu kopírovat jejich dílo, ale proto, že postupem času si osvojíte jejich základní postupy, procesy i přístupy. Poznáte jak pracují s písmem, barvami i kompozicí atd. Je pochopitelné, že je třeba brát na zřetel autorská práva. Jen formou pokus omyl a neustálým zdokonalováním sebe sama se jednou právě těmto umělcům můžete třeba i rovnat.

Zapomeňte na WordArty!
Již nikdy více příšerné kreace alá Word. Nechte amatérům jejich oblíbený textový editor a pořádný letáček si vytvořte rychleji a efektivněji v grafickém editoru sami. Znetvořené patvary písem zářící barevností, které nám některé textové editory předvádějí jsou opravdu žalostné - bohužel vše závisí většinou na tvůrci takového díla. Takovéto dílka ani nejsou dobře čitelná.

Kreslení ve Windows je minulost
To samé jako u textových editorů, které nepoužíváme ke kreslení platí i pro základní přídavek k operačnímu systému Windows - malování (PaintBrush). Nepoužívat! Na kreslení jsou grafické editory, pro úpravu fotografií rovněž.

Forma musí mít i obsah
I sebelepší grafika musí být podložena obsahem. Při komerčním využití při podpoře prodeje to platí dvojnásob. Webová stránka je krásná svou grafikou, ale zákazník se Vám na ni již nikdy více nevrátí, pokud tam bude jen kresba bez informace, která je podstatná – nikoliv vzhled (ten však upoutá a vytváří první dojem).

Nezahazujte papír a tužku
Směšné? Nikoliv. Tužka a papír Vám pomůže rozvrhnout kompozici. Podpoří Vás v prvotní fázi přípravy díla. Zejména při tvorbě grafiky pro web, kdy je třeba v úloze grafika předvídat i uživatelskou příjemnost a programátorovy nároky a požadavky. Nové nápady Vás rovněž napadnou většinou v tu nejméně očekávanou dobu, proto tužku a papír mějte stále při sobě.

Zálohujte!
Není jistě třeba upozorňovat, ale pro jistotu. Nezapomínejte zálohovat! Budete-li své výtvory mít jen na jednom místě v počítači, může se Vám jednou stát, že nebudou 100% přístupné. Většinu svých grafických prací budete mít uložené v nativních formátech programu a při jejich ztrátě – která je prakticky nenahraditelná, Vám mohou nastat velmi krušné chvíle, kdy se budete – marně – snažit napodobit sami sebe, protože originál (zdrojový soubor) se Vám poškodil.

2x nevkročíš do stejné řeky
Už jste někdy zkusili kreslit nebo tvořit to samé 2x po sobě? Zkuste to a budete velmi překvapeni, že díla nebudou stejná. Někdy se z takového pokusu zrodí zcela něco nového, něco co Vás dříve vůbec nenapadlo.

Grafik není "kopírka"
Grafik není zloděj, proto pamatujte, že grafiku jednou použitou, by jste neměli více používat a to nejen z etického hlediska, ale i z právnického. O zcela kopírování grafických prací pro obohacení není jistě třeba mluvit.

Fotografie vše jistí
Nejste rození grafici? Nejde Vám kreslení ruční ani na počítači? Nezoufejte. Mnoho lidí, kteří pracují s grafikou kreslit neumí. V počítačové grafice více než o talent na kreslení se klade důraz na grafické cítění pro harmonii a vyváženost. Používejte fotografie s drobným vektorovým doplňkem a nikdy nic nezkazíte.

Učte se
Usnout na pomyslných vavřínech znamená Váš okamžitý zánik. Zejména v dnešní době se svět grafického designu za pomocí počítačů rozvíjí tak dynamicky, že je třeba neustále se vzdělávat, učit se novým postupům, technologiím, zkoušet vznikající formáty a také učit jiné. Nenechávejte si své znalosti jen pro sebe!

Laický / dětský přístup
Chybí Vám inspirace? Nic Vás nenapadá? Zkuste oslovit zcela nezasvěceného člověka nebo dítě. Je až překvapivé, jaké nové nápady a kreace tímto přístupem objevíte.

Vytvořte si vlastní styl
Styl je to, čím se jeden lišíme od druhého. Grafické prostředky a vybavení máme prakticky všichni stejné, ale výsledek je odlišný. Zdokonalujte se v tom, co Vám jde nejlépe a ostatní oblasti ponechte ostatním. v oblasti IT to platí dvojnásob. V dnešní době již jednotlivec není schopen pojmout všechny znalosti o IT světě a je třeba začít diferencovat. Zkuste najít svou osobitost v několika barvách, v jednom tvaru atd.

2 tipy písma a dost!
Nikdy nepoužívejte na jednom díle (leták, web, logo atd.) více jak 2druhy písma. Používejte jiné velikosti, barvy, sklon, proložení. Text složení z vícetypového písma je obtížně čitelný, velmi nepřehledný a působí amatérským dojmem.

Oblouk je harmonie
Snažte se vždy ve svém díle jakkoli zakomponovat oblouk. Fotografie, tiskoviny i grafické práce jsou tak kompozičně více vyvážené narozdíl od těch, kde tento prvek chybí. Vyvarujte se ostrých hran, které na sebe strhávají pozornost (naopak využijte je pokud tento efekt potřebujete).

Optimalizujte obrázky pro web
Objemem velký obrázek na webu je velký nešvar současných webových stránek. Používejte JPG kompresi, nezapomínejte na pravidla použití *.gif a *.jpg. Pro web jsou zcela nevhodné obrázky ve formátech *.tiff, *.bmp atd. Pro Vaše fotografie si vytvořte maličké obrázky (náhledy) - nikdy fotografie na webu přímo nezmenšujte v prohlížeči nastavením parametrů. Pro fotografie na webu bych doporučoval kompresi 30-40% a rozměr kolem 800*600 maximálně.

Optimalizujte webovou grafiku
Mnoho tvůrců webové grafiky vůbec nepřemýšlí. Pamatujte, že při rozlišení monitoru 800*600pix je pro vlastní webovou stránku určen prostor 756*420pix, aniž by se objevily posuvníky. To samé platí pro velikost (objemovou) výsledné grafiky atd.

Zářivě modrá & zářivě žlutá
Je Vaše oblíbená? Ano? Pak zapomeňte na grafiku a prezentaci pomocí grafiky. Tohle je kombinace většinou humpolácká - mužská - mnoho mužů je přímo na této kombinaci barev naprosto závislá. Z pohledu harmonie barev jde o nevyváženost a navíc o kombinaci velmi unavující oko. Na druhou stranu, pokud budete tvořit nějaké návrhy, nezapomeňte vždy jeden udělat v kombinaci modrá žlutá (doporučuji tmavší, pastelové barvy) - tento návrh má vždy u mužské části populace tak o 50% vyšší úspěšnost. Již mnohokrát se mi tento postup osvědčil a nezklamal.

CSS je také grafická práce
Mnoho grafiků na internetu zapomíná, že CSS (kaskádové styly) a jejich naprogramování je také nedílnou součástí grafického vzhledu www stránky. Celý grafický design www vyjde zcela naprázdno, pokud ponecháte CSS styly na programátorovi, protože on v drtivé většině použije zcela nevhodné barvy, velikosti atd.

Programátor není grafik!
Neznám nikoho kdo by zároveň bravurně zvládal grafiku a zároveň produkoval databázové systémy v nadstandardní kvalitě. Obecně jsem vypozoroval, že Ti co nemají rádi hrabání se v programovém kódu jsou více předurčeni ke grafice – pochopitelně to není dogma. Každopádně grafik je ten, kdo vytvoří rozhraní mezi programovou částí a uživatelem – pokud jde o www a IT.

Pořiďte si tablet
Pokud to s grafickým kreslením na PC myslíte vážně a pokud i při kreslení tužkou vytváříte smysluplné a kreativní výtvory - pořiďte si tablet. S myší ani s klávesnicí nikdy nedosáhnete takové citlivosti a přizpůsobení se. U grafiků to platí dvojnásob, pokud chtějí i na PC zachovat svůj rukopis, který je znám i z papírových prací.

Cliparts a fotografie
Nepoužívejte kombinace fotografie s nakreslenými obrázky. Vyrušíte tak jejich samostatné kouzlo. Pokud nutně chcete obojí použít, pak jeden prvek zvolte ve velmi převládající míře

Experimentujte
Navykli jste si na rutinní postup? Nudí Vás pokaždé stejný začátek práce? Pak zvolte jiný postup, odvažte se a přežeňte to. Nikdy nevíte co z toho vznikne.

Špatný návrh je ten nejlepší
Murphyhoho zákony se nevyhýbají ani prezentační grafice. Už kolikráte se mi stalo, že grafický návrh, který jsem považoval za 100% paskvil, byl přijat s ovacemi. Každý máme jinou představu a každému se bude líbit něco jiného. Proto vždy posílejte zákazníkovi návrh, který se Vám nelíbí.

Centrální prvek
Zvolte si jeden centrální prvek a okolo něho rozviňte svou kreativitu a grafické umění. Není dobré unavovat čtenáře nebo zákazníka mnoha objekty, aby si musel vybírat. Nezapomínejte, že i zdánlivě malý objekt lze pomocí barev nebo i jinak vyzdvihnout a připravit mu v kompozici hlavní roli = strhávání pozornosti.

Wallpaper
Pokud chcete někoho rychle odhadnout, zjistit co má rád a co ne, jakou má povahu atd., pak se mi osvědčil jeden prvek, o který se opírají i psychologové. Podívejte se na to, co má na pozadí své pracovní plochy v počítači – většinou takový člověk doopravdy je.

Zároveň bych poradil všem začínajícím grafikům nebo lidem, kteří si chtějí jakkoli s grafikou začít, jednu jedinou věc: „Kreslete srdcem a očima“. Dívejte se okolo – příroda je ten nejdokonalejší grafik na světě. Nikdo nedokáže tak perfektně tvořit a graficky ladit jako ona. Snažte se z počátku napodobovat Vaše vzory a časem vše pochopíte. Nesnažte se o překvapivost, nezkoušejte šokovat. Na druhou stranu buďte sami sebou, neboť i sebelepší kopie je stále jen kopií.