Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.

Přijdou Vám statické fotografie na Facebooku už nudné?

Všimli jste si, že na sociálních sítích Facebooku a Instagramu se objevují fotografie, kterým jakoby někdo vdechl život? Možná jste viděli právě odraz moderních mobilních telefonů s duální kamerou. Fotografii složenou ze dvou snímků, které byly vyfoceny paralelně ve stejný okamžik a složeny pomocí speciálního softwaru, nebo jste mohli vidět pseudo 3D fotografii vytvořenou pouze z jednoho snímku.

Sociální sítě jako již zmíněný Facebook a Instagram podporují i možnost náhradní “klasické 2D fotografie” do příspěvku skupiny nebo také osobního profilu. Tímto způsobem mohou relativně rychle vzniknout zajímavé a poutavé interaktivní obrázky jako např. fotografie produktů, osob, různých akcí atd.

Pokud chcete vytvořit pomocí Facebooku 3D fotografie, tak je třeba:

  • Vytvořit k libovolné fotografii druhý samostatný obrázek tzv. Depth mask, která bude určovat, jak je který objekt daleko od objektivu. Depth mask musí být vytvořena v odstínech šedi s tím, že tmavší odstín určuje hloubku (vzdálenější objekt). Světlejší plocha barvy je naopak blíže k objektivu. Těmito odstíny tedy určíte, které části fotografie se tedy budou pohybovat více, a ty které se nebudou pohybovat např. vůbec.
  • Fotografie a Depth mask je třeba mít ve stejném rozměru.
  • Fotografie musejí mít stejný název s tím, že vytvořená fotografie v odstínech šedi bude mít v názvu souboru navíc „_depth“. V ideálním případně obě fotografie ve formátu png. Například v mém případně neofema_depth.png a neofema.png
  • 3D fotografii si vytvoří sám Facebook vám stačí pouze kliknout na stránkách Facebooku na pole „Vytvořit příspěvek“. Jakmile se otevře okno nového příspěvku, stačí přetáhnout (nebo vybrat) tyto dvě fotografie. Následně automaticky dojde k vytvoření 3D fotografie.

Gif obrázek jako příklad:

Použitý obrázek a depth mask