Jak vytvořit bezpečné, silné heslo

Opakování je matka moudrosti, tedy připomeňme si, jak důležité je vytvořit si kvalitní a především bezpečné - silné heslo pro přístup nejen do e-mailové schránky.

Uvědomme si, že přístupové údaje jsou vstupní branou do našeho soukromí a jaká rizika Vám mohou přinést v případě jejich zneužití.

Doporučujeme dbát na několik základních kritérií:

  • Počet znaků – 8 znaků je doporučená minimální délka hesla. Obecně platí - čím více znaků = složitější pro napadení, nabourání pro případného útočníka.
  • Kombinace - nejen malých/velkých písmen, ale také vložení číslice, či speciálních znaků. Pozor na neobvyklé znaky, v případě jiného rozložení klávesnice, by Vám mohlo dělat potíže takový znak nalézt nebo zadat.
  • Vyvarovat se snadno zjistitelným heslům – žádné posloupnosti, stejné heslo s uživatelským jménem, jména příbuzných, partnerů, rodná čísla, či data narození. Žádná logika, žádné slovo dohledatelné ve slovníku. Toto vše je snadný cíl. Zároveň používání stejných hesel pro různé služby a přístupy není žádoucí!
  • Ukládání hesel – heslo uložené, nalepené v blízkosti počítače či zařízení zcela ztrácí svůj význam. Stejně tak půjčování hesla komukoliv jinému. Heslo je vždy důležité pečlivě chránit!
  • Jestliže používáte program pro ukládání hesel – doporučujeme vyšší opatrnost u přístupu cizích osob k zařízení, př. obsah schránky vyčistit jakmile práci dokončíte, či počítač předáváte dále. Na toto dbát v případě, kdy na stejném počítači pracuje více lidí. Je sice velmi jednoduché uložit si heslo do prohlížeče – tím se však vystavujeme riziku nainstalování Malwaru (viz. wikipedie) přímo do našeho počítače, který tato uložená hesla odhalí a následně zašle přímo hackerům.
  • Pravidelně si měňte svá hesla v různých časových intervalech, vymyslete vždy nové, nepoužívejte již dříve používaná!

Příklady tvorby hesla – SILNÉ heslo :

S použitím oblíbené hlášky, fráze, názvu filmu, říkanky či informace, kterou si lehce zapamatujete:
Bydlím v 6. patře panelového domu u Říčan – příklad hesla: Bv6ppduR
Aby bylo heslo ještě silnější místo R můžeme použít speciální znak, který je uveden na klávese spolu s písmenem „ř“ – tedy % nebo číslici 5 - heslo pak může vypadat i takto: Bv6ppdu%

Pro vylepšení lze nahradit některá písmena jejich „vizuálními nebo mnemotechnickými ekvivalenty“ např.:
Na samotě u lesa - příklad hesla: NSam0t3U!es4
„O“ nahrazeno číslem 0
„E“ nahrazeno číslem 3
„L“ nahrazeno znakem !
„A“ nahrazeno číslem 4
pro první písmeno slova zvolíme velké písmeno

Příklady ŠPATNÉHO hesla - NEPOUŽÍVEJTE

Pokud si někdo myslí, že např. heslo 123456, Mirek123 nebo jen opsané uživatelské jméno je dostačující, velice se mýlí. Takové heslo je sice snadno zapamatovatelné, ale stejně tak lehce odhalitelné.

Každý, kdo bude mít zájem heslo prolomit, toto vyzkouší. Průměrně chytrému člověku tak stačí na uhodnutí hesla “12345” asi tak 3-5 minut. Logicky např. takový hacker “Ind nebo Číňan”, který má neomezeně času na to, aby zkoušel různé obecně odvoditelné kombinace……, uhodne také a tedy riziko je opravdu vysoké!

NEPOUŽÍVEJTE – příklad slabého hesla:

  • info
  • 12345
  • Pepanovak, Martinek, Brita…
  • heslo, password
  • jedno heslo pro všechny přístupy – email, banka, fóra, facebook…